Je sobota 26.5.2018 pár minut po jedné hodině. Vstupujeme do areálu pražských Bohnic, kde probíhá šestadvacátý festival Mezi Ploty. Rtuť teploměru šplhá ke třiceti stupňům. Pár mráčků na nebi občas zastíní nemilosrdné slunce. Čekáme u hlavní stage naproti kostelu na půl druhou, kdy má vystoupit skupina Kurtizány z 25. Avenue. Občerstvujeme se kebabem a nealkoholickým pivem, pozorujeme rodiny s dětmi, vozíčkáře, mladé i starší. Z cedule poblíž nás se dozvídáme, že ve 12:15 vystoupila Mňága a Žďorp.
O půl druhé moderátorka Tereza Tobiášová uvádí pražskou rockovou skupinu Kurtizány z 25. Avenue. V publiku mě zaujmou dva pětiletí kluci, kteří nadšeně skáčou do rytmu písní Ubiquity 05 a Omylem.
Po skončení produkce přecházíme z Hudebního central parku do Innogy rodinné scény, kde Lucie Černíková z Kouzelné školky dává dětem otázky: „Růžová je, leze z hlíny, kos má na ni laskominy.“ „Běžím, běžím, nemám dech, přitom ležím na zádech.“ Z publika se ozývá: „Řeka Vltava“, na což Lucie reaguje: „Ano, je to řeka obecně.“ Poté následují hudební hádanky. Princezna ze mlejna je odhalena ihned. Odcházíme za zvuku: „Skřítkové tesaři vylezte z mechu.“
Míříme na scénu Skutečná liga v Rodinné zóně. Letos organizátoři rozdělili areál nemocnice do 4 zón, Central park, Alternativní zónu, Street zónu a Rodinnou zónu.
Cestou na Skutečnou ligu stage čteme na panelech příběhy lidí, kterým pomohlo Intervenční centrum. Míjíme Prkénka na kolečkách (Freeline Skates), klučina, který spadl, statečně zadržuje slzy. Kousek dál sedí lidé v kruhu a bubnují na cajon. Zaujme mě nápis: Hra na cajon dělá lidi šťastnější.
Pražská heavymetalová skupina D.N.A. má za sebou již 8 CD. Lead Vocal Vito chválí diváky, jaké jsou skvělé publikum. Za mnou stojí pán v pruhovaném pyžamu a s nepřítomným pohledem se se kýve ze strany na stranu. Z pódia zní: „Já nejsem vyvolenej, mý sný se nikdy nenaplněj, můj svět je krutej a zlej, já už jsem prostě takovej.“
Pokračujeme na Alternativní scénu. Cestou potkáváme několik bosých lidí. V Oáze pro duši si návštěvníci mohli vyzkoušet chůzi přes žhavé uhlíky, po skleněných střepech a stání na hřebících. Nepouštím se do větších akcí, jen pozoruji jak pořadatel kartáčem zbavuje odvážnou ženu střepů z chodidel.
Je půl čtvrté a naše cesty se rozcházejí. Fotograf po nafocení Pokáče se vrací do Hudebního central parku, kde od 16:00 hraje Prago Union. Já zůstávám a společně s publikem zpívám Co ze tebe bude. Pokáč zahraje na ukulele Rád chodím na poštu. Své vystoupení končí Pohádkou. Omlouvá se, že se nám nemůže více věnovat, neboť jej čeká koncert na druhé straně republiky. Přesto pár minut na podpisy a fotky najde. Žádá nás, abych svůj životní příběh shrnuli do tří vět, nebo ještě lépe do tří slov.
Scházíme se u stánku s nealkoholickým pivem. Návštěvníci si kromě jídla, pití, ošacení atd. mohou koupit i výrobky pacientů a tak podpořit činnost terapeutických dílen.
V 17:15 na hlavní stagi nás rozpálí česko – americká skupina N.O.H.A. (Noise of Human Art). Kromě anglických hitů nechybí písně ve španělštině, první Dinero, o prostitutce Marii, druhá o kávě Tu café.
Přecházíme k Alternativní hudební scéně na Honzu Křížka. Po písni Protiklad se opět vracíme do centra dění. Xindl X a vánoční sob Rudolf nám připomenou Vánoce - Štědrý večer nastal. S Xindlem přijela i Mirka Miškechová. Společně zpívají tři duety, např. Cudzinka v tvojej zemi. Diváci vytleskají přídavek V blbým věku.
První den završuje ve 20:00 Tomáš Klus. Na úvod improvizuje, přelézá zábrany a vrhá se do publika. Po písni Do nebe jej zaujme holčička sedící na tatínkových ramenech a pokračuje v improvizaci. Na pódiu je i plyšový tygr, dárek od jihlavské zoologické zahrady.
Druhý den odstartuje pražská Tichá dohoda. Ze starší tvorby uvádí např. Má duše se vznáší a Kotva a kříž. Zaznívá i novější skladba Born in Kladno.
Na Alternativní hudební scéně hrají brněnské Květy. Přecházíme do sekce pro rodiny, kde dvojice malých moderátorů uvádí Sto zvířat, které odpálí své představení písní Nechutná čivava. Po ní následují Lamy a větrolamy.
Vracíme se opět ke kostelu. V publiku převažují náctiletí. Petr Lexa (Slza) v černých brýlích pobíhá po pódiu a zpívá Chmýří pampelišek. Nechybí Léto lásky, tentokrát pouze v češtině, Celibát a Lhůta záruční.
Stálice slovenské pop-rockové scény No Name se uvede skladbou Povedz mi. Během hitu Nie alebo ano několik dívek leze na ramena svých partnerů, což Igor komentuje slovy: Naštěstí naše skladby netrvají 9 minut…..
Čas změnit žánr. Na Alternativní hudební scéně hraje Jablkoň (Marie je, Co je blues).
Úderem čtvrté hodiny se podruhé setkáváme se Sto zvířaty, tentokrát s písněmi pro dospělé. Kudy vede nejkratší cesta do srdce muže? Mezi žebrama…. Jana Jelínková varuje ženy před alkoholem (Alice se dala na pití). Odcházíme během hitu Nikdy nic nebylo poslechnout si kytarového mága Michala Pavlíčka. Texty, které zpívá Monika Načeva, jsou pochmurné a často je v nich zmiňován Měsíc.
Mý kouzla, mý triky, tma, tma, magie a rap – na scéně rapuje PSH (Peneři strýčka Homeboye).
Na jiném místě se děti dívají na pohádku o jednom hadovi, který měl velký hlad.
Slovenská punk rocková skupina Horkýže Slíže zahajuje vystoupení scénkou, kde nás letuška poučuje, jak se chovat během letu. (Kozy, Husle, Rooney, Nazdar, Mám v pi*i na lehátku, A já sprostá).
Festival zdaleka nekončí, my však opouštíme pomalu brány areálu. Stihneme ještě hluboký hlas šarmatní Chantal Poullain na Alternativní scéně. Pořadatelům patří velký dík za výbornou organizaci. Skupiny začínaly včas, každý divák si určitě přišel na své.
Text: Alena Dvořáková
KOMENTÁŘE (0)